
„Pravi prikaz istinske elegancije.“

Istorija i nasleđe brenda
Epohalne kreacije
Brioni je poznat po stvaranju rimskog stila — mekše, lakše i prirodnije siluete u poređenju sa rigidnim krojevima tog vremena. Njihova organizacija prve muške modne revije u Sali Bjanka (Sala Bianca) u Firenci 1952. godine zauvek je promenila način na koji se muška moda doživljava.
Ostali ikonični elementi uključuju njihova ručno završena odela, večernju garderobu i prepoznatljivi sako „Blazer“, koji prikazuje savršene proporcije, fluidnu strukturu i nenadmašnu udobnost.




Umetnost krojenja
U srcu Brioni-a nalazi se umetnost krojenja, tradicija koja se prenosi kroz generacije majstora zanata. Svako Brioni odelo prolazi kroz više od 220 koraka i više od 24 sata precizne ručne izrade.
Svi Brioni komadi ponosno se izrađuju 100% u Italiji, a brend zadržava internu zanatsku proizvodnju u kojoj se izbegava prekomerna izrada, a svaki komad se izrađuje s pažnjom. Zapravo, Brioni proizvodi svoje kolekcije u ograničenim količinama – ovaj promišljen poslovni model omogućava da održava svoje visoke standarde u većim razmerama, a da pritom ne kompromituje svoja načela. Nastala dela poseduju posebnu auru – prožeta onim što Brioni naziva „tiha samouverenost i lični luksuz“ za onoga ko ih nosi.
Brioni Bespoke Show
Vrhunac stručnosti Brioni-a predstavlja ‚‚Brioni Bespoke Show”, ekskluzivna prezentacija umeća i zanata brenda. Klijenti imaju retku priliku da sarađuju direktno sa Brioni majstorima krojačima, birajući najfinije tkanine, usavršavajući svaku meru, te na taj način dobijaju intiman uvid u svet italijanskog luksuznog krojenja. Ovo iskustvo ne podrazumeva samo lepu garderobu — već stvaranje nosivih umetničkih dela.
Zaista, Brioni nudi filozofiju „Odelo za ceo život“, sa velikim dodatnim šavovima i doživotnim servisom održavanja, kako bi klijenti mogli da prilagode ili obnove svoja odela tokom vremena. To je omaž ideji da je pravi luksuz onaj koji traje.






Umetnost rimske izrade
Pristup Brioni krojenju duboko je ukorenjen u njegovim rimskim korenima i posvećenosti pravom zanatu. Inspirisan samim Večnim gradom, dizajn kuće odražava opušten, a ipak elegantan rimski stav – promišljeno kombinujući suptilnu sofisticiranost sa udobnošću modernog života. Ovaj prepoznatljivi rimski sartorijalni stil oživljava tim Brionijevih zanatlija koji prenose tehnike s generacije na generaciju.
Godine 1959, kompanija je osnovala proizvodni atelje u srednjovekovnom gradiću Penne u Abruzzo, rodnom mestu suosnivača Nazareno Fonticolija, čime je dodatno učvrstila svoju vezu sa zanatskim srcem Italije. Tamo su Brioni majstori usavršavali rigorozne tehnike ručne izrade. Kako bi se osiguralo da ove tradicionalne veštine opstanu, kuća je 1985. osnovala i svoju školu krojenja Scuola di Alta Sartoria – obrazujući zanatlije budućnosti u zahtevnim metodama Brioni krojenja. Ova posvećenost obrazovanju zanata ne samo da čuva jedinstveno znanje Brioni-a, već i podržava lokalno krojačko nasleđe regije Abruzzo.
Na primer, svaka jakna sašivena je sa oko 12.000 šavova – od kojih je samo oko 17% vidljivo spolja – i tretirana parom otprilike 80 puta tokom izrade. Rezultat ovog pedantnog procesa je odevni predmet neuporedivog kvaliteta i karaktera, gde se svaki detalj – od ručno izrađenih rupica za dugmad do nežno oblikovanih revera – obrađuje s najvećom preciznošću.
Brioni ovu filozofiju naziva ‚‚Umetnost sporog luksuza” – filozofijom koja stavlja kvalitet, autentičnost i održivost ispred brzine ili trenda. U praksi to znači da Brioni pažljivo i promišljeno pristupa svakom aspektu svog zanata, od izbora materijala do završnih detalja. Koriste se samo najfinija prirodna vlakna – raskošni kašmir, svila, vuna, lan i čisti pamuk – koji se nabavljaju od dugogodišnjih dobavljača sa naglaskom na etičko poreklo. Sve češće, kuća uključuje i inovativne regenerativne tkanine koje obnavljaju biodiverzitet i podržavaju lokalne poljoprivredne zajednice, naglašavajući posvećenost odgovornom nabavljanju sirovina.
U suštini, umetnost rimske izrade Brioni ne odnosi se samo na ručno izrađena odela; već na holističku kulturu stvaranja na pravi način – s umećem, savešću i pogledom ka večitoj eleganciji.